فروش سیم و کابل

فروش سیم و کابل انواع برندها، کیفیت کالا، اصالت کالا، رضایت مشتری، جهت استعلام قیمت و سفارش کالا تماس حاصل نمایید. 

   تماس:02133988516

سیم

سیم وسیله ای است که در آن از یک هادی به منظور انتقال برق و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق به اطراف و محافظات استفاده می شود. ولتاژ نامی سیم، به ولتاژی گفته می‌شود که سیم، برای آن ولتاژ طرّاحی شده است و بر پایه آن، آزمون‌های الکتریکی را می‌انجامند. این ولتاژ را بصورت U۰/U بیان می‌کنند که در آن U۰، مقدار مؤثّر ولتاژ میان هررشته و زمین است و U، مقدار مؤثّر ولتاژ میان دو فاز می باشد.

طبق آمار گزارش‌شده از مرکز آمار، حدود پنجاه درصد حریق‌ها ناشی از استفاده نامطلوب از برق می‌باشد و حدود ده درصد از آنها مربوط به عدم تناسب مقطع سیم و بافه مصرفی و نااستاندارد در ساختمان‌ها می‌باشد. گزینش سیم مناسب ساختمان‌ها با توجّه به نوع مصرف، بطور صحیح و علمی  باید گزینش ‌شوند

 برای نام گذاری سیم ها ها و کابل ها به مولفه هایی همچون نوع عایق، جنس هادی,شکل هادی و … حروفی را نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقا می توان به نوع سیم و کابل و مورد مصرف آن پی برد.

N: شان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

: Y عایق  P.V.C دور  هر رشته است.

Z و S علامت سیم های مخصوص 

F : علامت سیم های نرم

A : برای سیم کشی داخل لوله ها

M : به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است.

سیم های برق در شماره های استاندارد ساخته می شوند. این شماره ها عبارتند از 5/0، 1، 75/0، 1/5، 2/5، 4، 6، 10، 16، 25، 35، 50، 70، 95، 120، 150، 18/5، 240، و 300 که همگی برحسب میلی متر می باشند. همچنین سیم ها در صنعت برق با اسامی خاص شناخته می شوند که به صورت استاندارد تعریف شده اند. این اسامی عبارتند از: NYAF سیم افشان، NYA سیم مفتولی، NYIF سیم زیر گچی، سیم Y با نمره 75/0 مخصوص زنگ اخبار، سیم G با روپوش لاستیکی، سیم F مخصوص فضای مرطوب و سیم T یا سیم کواکسیال مخصوص فضای خشک می باشد.

از سیم افشان برای مصارف عمومی در اتاق های خشک، در تجهیزات الکتریکی و کلیدها و تابلوها و تا ولتاژ 750 ولت می توان استفتده نمود.. سیم های افشان به دلیل گستردگی استفاده در تاسیسات ساختمانی برای برق رسانی، دارای مشتریان بالقوه فراوان می باشد. سیم مسی افشان برای نصب در داخل وسایل برقی، سیستم های روشنایی و مواردی از این قبیل مناسب می باشد.

سیم‌های افشان با عایق PVC که برای مصارف عمومی به کار می روند دارای محدوده دمایی برای سیم افشان - 5 ˚C تا + 70 ˚C برای نصب قابل انعطاف و - 30 ˚C تا + 70 ˚C برای نصب ثابت، ولتاژ نامی سیم مفتول  300 / 500 V برای هادی‌های تا سطح مقطع 1 mm2و  450 / 750 V برای هادی‌های با سطح مقطع بیشتر از 1 mm2تعریف می شود.
ولتاژ آزموندر سیم افشان   H07V – K: 2.5 kV ( AC) , H05V – K: 2 kV ( AC )و استاندارد مرجع  ISIRI 607 – 3 و IEC 60227 – 3  اندازه گیری شده است. ساختار لایه‌ها در سیم افشان از جنس Cu / PVC می باشد
 ساختار سیم  افشان جنس و کلاس هادی: مس آنیل شده کلاس 5 ( افشان )، مطابق استاندارد ملی ( IEC 60228 ) ISIRI 3084 و جنس عایقPVC به کار رفته است.

سیم مفتولی یا سیم تک لا، این نوع سیم که به سیم خشک نیز معروف است دارای یک رشته هادی می باشد و  به دلیل این که قابلیت فرم دهی دارد عموما در تابلو برق ها استفاده می شود.ولتاژ نامی این نوع سیم 750/450 ولت است و برای جریان های مختلف ، با سطح مقطع عادی 1.5 تا 240 میلی متر مربع ساخته میشود.

در سیم های مفتولی هادی این نوع سیم ها از مس نرم شده با پوششی از ماده پی.وی.سی در رنگ های مختلف ،مسیاه،قرمز،زرد،سبزو... تشکیل شده است. 
کاربرد سیم  مفتول برای مصرف در تابلو های برق و تاسیساتی که به طور ثابت نصب می شوند در نقاطی خشک در داخل لوله ،روی دیوار ،داخل دیوار و خارج از آن با استفاده از مقره به کار میرود.استفاده از این سیم در داخل دیوار به طور مستقیم مجاز نیست.

سیم نیمه افشان، این سیم های چیزی بین سیم های مفتولی و افشان می باشند یعنی تعداد رشته های این نوع سیم به مراتب از سیم های افشان کم تر بود و در نتیجه انعطاف آن نیز از سیم های افشان کمتر می باشد.ولتاژ نامی این سیم 750/450ولت است و زمینه های کاربرد روی آن مشابه سیم های مفتولی است.

سیم های کواکسیال به عنوان آنتن و یا رابط دستگاه های صوتی و تصویری استفاده می شوند.در این سیم ها از دو نوع هادی استفاده شده است که یک هادی در مرکز سیم از نوع مفتولی بود و سیم اصلی می باشد. و سیم دوم به صورت بافته شده در دور سیم است به منظور جلوگیری از پارازیت می باشد.و همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید سیم اصلی توسط یک لایه PVC از سیم خارجی عایق شده و در نهایت یک عایق دوم کل مجموعه را محافظت میکند.

در رابطه با تفاوت سیم افشان و سیم مفتول می توان گفت سیم افشان نسبت به سیم مفتولی دارای انعطاف پذیری بیشتری می باشد از این رو از سیمهای افشان در جاهایی که سیم حرکت می کند، بیشتر استفاده می شود. از دیگر تفاوت های سیم افشان و سیم مفتولی مقاومت الکتریکی آنهاست. مقاومت الکتریکی سیم افشان از سیم مفتولی کمتر است به این دلیل که سطح مقطع سیم افشان به علت وجود فاصله میان لایه های مختلف سیمهای به هم تابیده، بیشتر است. کاربرد سیم افشان برای نصب ثابت و به عنوان سیم رابط در داکت های زیرزمینی، ماشین آلات و در تابلوهای فرمان که به انعطاف پذیری زیادی نیاز دارند به کار می روند. از سیم افشان جهت استفاده مستقیم روی سینی کابل و کامال ها یا مخازن نباید استفاده کرو ولی قرارگیری در داخل لوله و زیر گچ مانعی ندارد.

عواملی که در انتخاب سطح مقطع سیم تاثیر دارند تا گزینش مناسبی را برای نوع مصرف بتوان انتخاب نمود عبارتند از :
۱- جریان عبوری از مصرف کننده
۲- دمای محیط
۳- افت ولتاژ ایجاد شده در سیم
۴- طول سیم
۵- جنس سیم
۶- نوع مصرف کننده ( ضریب قدرت مدار )
* افت ولتا درون سیم ها باعث می شود که ولتاژ دوسر مصرف کننده از مقدار مجاز کمتر شده که این امر موجب بد کار کردن یا سوختن مصرف کننده می شود . لذا باید در محاسبه سطح مقطع سیم درصد افت ولتاژ را لحاظ کرد .
* مقدار افت ولتاژ مجاز طبق مقررات اتحادیه تولید کنندگان نیروی برق (EVU  ) برای محل های مختلف به صورت زیر تعیین شده است :

* افت ولتاژ را در یک مدار نمی توان به طور کلی از بین برد ولی می توان تا حد معینی آن را کنترل نمود . که در این صورت به این افت ولتاژ افت ولتاژ مجاز گویند . و آن را با α    نشان می دهند .
∆U : افت در مدار
U: ولتاژ مدار
۲R : مقاومت سیم رفت و برگشت در مدار تک فاز
I : جریان عبوری از مدار
∅COS : ضریب قدرت مدار ( که مقدار آن برای مصرف کننده های اهمی برابر ۱ است . )
α : افت ولتاژ مجاز

انواع سیم و کابل، سیم مفتول، سیم افشان، سیم نیمه افشان، سیم آنتن، سیم کواکسیال، کابل مفتول، کابل افشان، کابل زمینی، کابل نیمه افشان، کابل جوش، سیم و کایل مخابرات، سیم وکابل آیفونی از جمله کابل افشان، کابل مفتول و کابل نیمه افشان از برندهای مختلف معتبر در سایزهای متفاوت و متناسب نوع کاربرد را با قیمت مناسب می توانید از سایت سیم و کابل تهیه نمایید.

در حال حاضر هیچ محتوایی با این واژه طبقه‌بندی نشده است.